mężczyzna przygotowujący ogród do zimy

Jesienne prace w ogrodzie – jak przygotować rośliny na zimę?

Total
0
Shares

Jesień to czas, kiedy ogrodnicy podejmują mnóstwo działań, aby przygotować swój ogród na nadchodzącą zimę i mrozy. Prace w ogrodzie od końca września do listopada są kluczowe, aby zapewnić roślinom odpowiednią ochronę i zminimalizować ryzyko powstania uszkodzeń zimą. Współcześnie ogrodnicy mają do dyspozycji różnorodne narzędzia, które pomagają w zachowaniu zdrowia i urody roślin, przy minimalnym wysiłku. W niniejszym artykule przedstawimy kilka rad na to, jakie działanie podjąć, aby zapewnić swoim roślinom odpowiednią ochronę i pomóc im przetrwać okres zimowy.

Jesienne porządki w ogrodzie – dlaczego warto od nich zacząć?

Porządki w ogrodzie warto rozpocząć od grabienia opadłych liści. Należy robić to regularnie, ponieważ mogą być one skupiskiem szkodników. Co więcej, liście pozostawione na trawniku pod grubą warstwą śniegu zaczną się rozkładać i gnić. To z kolei prowadzi do powstania pleśni śniegowej, czyli grzybowej choroby trawnika, która rozwija się w warunkach dużej wilgotności oraz braku dostępu powietrza.

Zebrane liście można wykorzystać do produkcji kompostu. Liście są cennym materiałem organicznym, który po rozkładzie dostarcza roślinom składników odżywczych. Kompostowanie liści pomaga ograniczyć ilość odpadów organicznych i tworzy wartościowy nawóz dla ogrodu. Sprzątanie liści w ogrodzie wpływa także na estetykę. Leżące liście mogą sprawiać wrażenie zaniedbania i chaosu.

mężczyzna nakrywający drzewa na zimę

Jesienne prace w ogrodzie – przygotowanie trawnika

Jeśli liście zostały już zgrabione, kolejnym etapem jest koszenie trawnika. Choć czynność ta kojarzy się głównie z sezonem letnim, jesień stanowi ważny moment do przeprowadzenia ostatnich koszeń przed nadejściem zimy. W sezonie jesiennym trawa wciąż rośnie, choć wolniej niż na wiosnę i latem. Koszenie dwa razy w miesiącu powinno być w tym przypadku wystarczające.

Ostatnie prace pielęgnacyjne przed zimą należy wykonać pod koniec października. Trawa powinna zostać przycięta na wysokość około 4-5 centymetrów, co zapewni cyrkulację powietrza. Warto też zainwestować w nawóz potasowy, który uchroni trawnik przed skutkami mrozu.

Jak dbać o rabaty jesienią?

Uporządkowane rabaty jesienią to mniej pracy na wiosnę. Istotne jest tutaj usunięcie chwastów, które konkurują z roślinami ozdobnymi o składniki odżywcze z gleby. Po odchwaszczeniu grządek, jeśli jest taka potrzeba, należy je podlać. Ważnym krokiem jest także wykopanie wszystkich roślin jednorocznych, które nie będą już kwitły w przyszłym roku, np. dalii, mieczyków, tygrysówek, kann i innych. W ich miejsce można zasadzić cebulki przebiśniegów, tulipanów, krokusów lub narcyzów. Ozdobią one ogród na wiosnę.

Ważne, aby nie zostawiać na zimę ubitej ziemi, ponieważ roślinom trudno będzie się przez nią przebić, a wodzie wsiąkać. Dobrą praktyką jest spulchnianie ziemi, np. przy pomocy motyki lub innego narzędzia, co zwiększy przepuszczalność gleby. Następnie należy użyć naturalnego nawozu, np. kompostownika lub obornika.

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Zabezpieczenie drzew i krzewów przed mrozem ma bardzo długą tradycję i sięga wieków wstecz. Świadectwem tego jest literatura. Warto wspomnieć w ramach ciekawostki, że Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego” już w XVI wieku wspominał o podsypywaniu drzewek owocowych korą, natomiast najbardziej znaną postacią z „Wesela” Wyspiańskiego jest Chochoł – krzew dzikiej róży odziany w słomę na zimę, by nie zmarzł. Świadczy to o tym, że nasi przodkowie znali metody, które nadal z powodzeniem można wykorzystywać w ogrodzie.

Wokół roślin, które nie są zbyt wysokie, można ułożyć warstwę słomy lub gałęzi drzew. Te naturalne osłony zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu gleby i roślin. Kora dębowa niweluje natomiast skutki mrozu dla korzeni. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań w ogrodnictwie, możesz użyć agrowłókniny lub folii ogrodniczej. Ozdobne tuje warto dodatkowo opleść sznurkiem lub siatką, żeby gałęzie nie połamały się pod ciężarem śniegu.

Porządki w ogrodzie przy oczku wodnym

Jeśli masz w ogrodzie wykopane oczko wodne lub staw, musisz dodatkowo zadbać o nie przed zimą. Regularnie usuwaj opadłe liście, aby zapobiec ich gromadzeniu się na powierzchni wody. Zbyt duża ilość liści może zanieczyścić wodę i negatywnie wpłynąć na ekosystem oczka. Zwróć także uwagę na rośliny wodne. Jesienią mogą wymagać one przycięcia. Niektóre z nich są także wrażliwe na zimno – warto na okres zimy umieścić je w mniejszym zbiorniku, np. akwarium i postawić w ciepłym miejscu.

Jeśli najdzie Cię chwila zwątpienia w sens jesiennych prac w ogrodzie, przypomnij sobie, że to jedyna droga do spektakularnego rozkwitu na wiosnę. Twoja troska i starania z pewnością zaowocują obfitością kwiatów, pięknym zielonym trawnikiem oraz zdrowymi drzewkami. Powodzenia!

 

Sprawdź także