nowoczesne ogrodzenie panelowe działki

Koszt budowy ogrodzenia – jaki materiał okazuje się najbardziej opłacalny?

Total
0
Shares

Ogrodzenia stanowią fundamentalny element wielu nieruchomości, nie tylko odgradzając posesję od otoczenia, ale także wpływając na jej estetykę, bezpieczeństwo i wartość rynkową. Wybór odpowiedniego materiału do budowy ogrodzenia to decyzja, która wymaga rozważenia wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest koszt. W niniejszym artykule przeanalizujemy różne warianty i możliwości, by oszacować, jaki materiał na ogrodzenie jest najbardziej opłacalny. Zapraszamy do lektury!

Co wpływa na koszt budowy ogrodzenia?

Koszt budowy ogrodzenia zależy od wielu czynników, które warto dokładnie rozważyć przed rozpoczęciem projektu. Materiał to tylko kropla w morzu potrzeb. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

  • długość ogrodzenia – koszt budowy ogrodzenia jest wprost proporcjonalny do jego długości. Im większy teren do ogrodzenia, tym wyższe będą koszty materiału i pracy robotników.
  • prace przygotowawcze – przygotowanie terenu pod budowę ogrodzenia może wiązać się z kosztami, takimi jak wyrównywanie terenu, wykopanie otworów na słupki, czy usunięcie przeszkód.
  • montaż – bardziej zaawansowane projekty mogą wymagać zatrudnienia specjalistów.
  • dodatkowe elementy – jeśli planujesz dodatkowe elementy, takie jak brama wjazdowa, furtka, oświetlenie, musisz liczyć się z tym, że to dodatkowy koszt.

Dokładne uwzględnienie tych elementów w planie budżetu pozwoli uniknąć niespodziewanych wydatków w trakcie budowy ogrodzenia.

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać?

Wybór materiału na ogrodzenie zależy od kilku czynników, m.in. Twoich preferencji estetycznych, budżetu, a także funkcji, jaką ma pełnić ogrodzenie. Oczywiste jest, że podstawową rolą ogrodzenia jest zapewnienie prywatności mieszkańcom i odgrodzenie od uciążliwego widoku, np. ruchliwej ulicy czy sąsiednich budynków. Decydując się na konkretny materiał, musisz rozważyć dodatkowo kilka innych kwestii.

Czy ogrodzenie ma służyć jako ochrona przed intruzami? Czy ma działać jako bariera przed hałasem? Czy ma zmniejszać przepływ wiatru? Czy ma stanowić zabezpieczenie dla zwierząt domowych i dzieci? Przy wyborze ogrodzenia warto dokładnie określić, jakie funkcje są najważniejsze w danym przypadku, aby dostosować projekt do swoich potrzeb. Współpraca z fachowcem, takim jak architekt krajobrazu czy projektant ogrodów, może pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania uwzględniającego funkcje i estetykę ogrodzenia.

Koszt ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują prostego, funkcjonalnego, a zarazem przystępnego cenowo sposobu na ogrodzenie swojego terenu zewnętrznego. Panele ogrodzeniowe wykonane są z solidnych stalowych drutów, które zapewniają trwałość i wytrzymałość, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ten typ ogrodzenia obejmuje także stalowe słupki, daszki na słupki, obejmy, oraz opcjonalnie, podmurówkę.

To zdecydowanie bardziej estetyczna alternatywa dla klasycznej siatki, która jest także mniej trwała niż panele. Średnia cena za jedno przęsło ogrodzeniowe mieści się w przedziale 50-200 zł, w zależności od wymiarów panelu. Koszt ogrodzenia panelowego zależy więc od ilości potrzebnych paneli, ale mimo wszystko to jedna z tańszych opcji.

Koszt ogrodzenia z siatki

Wybierając siatkę ogrodzeniową należy zwrócić uwagę na jakość drutu, z jakiego jest wykonana. Powinien mieć on minimum 3 mm. średnicy, aby był w pełni odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ważna jest także gęstość oczek – im ich więcej, tym lepiej.

Ogrodzenie z siatki jest tańsze niż panelowe, ale wiele do życzenia pozostawia estetyka tego rozwiązania. Siatka sprawdzi się na ogródkach ROD, w sadach i na terenach uprawnych, gdzie zależy nam przede wszystkim na ochronie plonów przed dzikimi zwierzętami, ale niekoniecznie reprezentatywnie będzie prezentować się wokół posesji.

Koszt ogrodzenia z siatki oblicza się zazwyczaj za metr bieżący materiału. 1mb siatki waha się od 10 do 30 zł, w zależności od jakości i producenta. Można również zakupić całe rolki siatki, zawijane zwykle po 10 metrów. Standardowe ceny mieszczą się w tym przypadku w przedziale 150-250 zł za rolkę. Montaż ogrodzenia z siatki to dodatkowy koszt około 80-100 zł za metr bieżący.

Ogrodzenie gabionowe – koszt

Ogrodzenia gabionowe skonstruowane są z metalowych koszy (zwanych gabionami) wypełnionych naturalnymi kamieniami, szkłem z recyklingu, kolorowym betonem itp. To niezwykle trwałe i estetyczne połączenie, które cieszy się dużą popularnością, mimo stosunkowo wysokiej ceny. W tym przypadku konieczne jest zatrudnienie specjalistów, a całościowa wycena może być określona dopiero po oględzinach miejsca. Cena jest uzależniona od długości i wysokości ogrodzenia, wymiaru koszy, sposobu montażu słupków stabilizacyjnych i ewentualnie konieczności wykonania akcesoriów na zamówienie.

Decydując się na zakup gotowych koszy gabionowych o długości 2-2,5 metra, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 200-800 zł. Do tego należy dodać koszt wypełnienia, w zależności od wybranego surowca. Najdroższe są specjalistyczne kamienie. Robocizna to kolejny wydatek rzędu 200 zł za metr.

Choć może wydawać się, że ogrodzenia gabionowe to dość droga opcja, to warto zauważyć, że mają one wiele zalet, które uzasadniają wysoki koszt. Podstawową jest oczywiście estetyka i ekskluzywny wygląd, a także możliwość pełnej personalizacji – klienci mogą sami wybrać wielkość koszy, kształt gabionów oraz wypełnienie.

Ile kosztuje budowa ogrodzenia z bloczków betonowych?

Do postawienia ogrodzenia z bloczków betonowych zwykle wykorzystuje się pustaki konstrukcyjne o różnych rozmiarach, które układa się jeden na drugim. Cena za jeden bloczek ogrodzenia nie jest wysoka – wynosi około 30-40 zł. Podczas robienia kosztorysu trzeba wziąć pod uwagę, ile takich bloczków potrzebujemy.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie ogrodzenia betonowego z przęsłami metalowymi. Może być to bardziej ekonomiczna opcja, niż wzniesienie całego ogrodzenia z betonu, ale wszystko zależy od projektu i wyboru materiałów. Warto poprosić o wycenę od dostawcy ogrodzeń, aby dowiedzieć się, który wariant będzie korzystniejszy finansowo.

płot z przęseł metalowych

Budowa ogrodzenia – jaki materiał najbardziej się opłaca?

Wybór materiału do budowy ogrodzenia zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Nie można jednoznacznie określić, jaki materiał najbardziej się opłaca,  ponieważ każdy z nich ma swoje wady i zalety. Siatka ogrodzeniowa może być ekonomiczna, ale ma ograniczoną trwałość. Ogrodzenia panelowe są trwałe, ale nie gwarantują pełnej prywatności. Ogrodzenia gabionowe są atrakcyjne wizualnie, ale kosztowne. Ogrodzenia drewniane są estetyczne, ale wymagają konserwacji.

Wymieniać można bez końca. Warto zwrócić się o fachowe doradztwo w zakresie wyboru ogrodzenia, aby dokładnie rozważyć różne aspekty i znaleźć rozwiązanie, które najlepiej spełni indywidualne potrzeby. Należy bowiem pamiętać, że jest to inwestycja na kilka bądź kilkanaście lat.

 

Sprawdź także