mężczyzna pracujący przy dachu

Remont starego domu czy budowa od zera? Analiza korzyści obu opcji

Total
0
Shares

Remont starego domu czy budowa od zera? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które zastanawiają się nad przyszłością swojego przyszłego miejsca zamieszkania. Wybór jest trudny, ponieważ dom to inwestycja na wiele lat, a czasem ciężko oszacować, co się bardziej opłaca. W niniejszym artykule przeprowadzimy analizę korzyści i ograniczeń obydwu opcji, żeby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.

Remont starego domu – od czego zacząć?

Istnieje ogólne przekonanie, że remont starego domu często kosztuje więcej niż budowa całkiem nowego budynku. Praktyka pokazuje, że różnie z tym bywa. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie technicznym jest budynek, a także, z jakich materiałów został wzniesiony. Przygotowania do remontu starego domu najrozsądniej zacząć od sporządzenia planu.

Dokładne oględziny miejsca pozwolą oszacować budżet, do którego warto dodać około 20% poduszkę finansową, na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Warto skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy budowlanego, który przeprowadzi szczegółową ekspertyzę. Jest to w badanie techniczne budynku, mające na celu ocenę jego stanu technicznego, bezpieczeństwa, zgodności z obowiązującymi przepisami budowlanymi oraz stwierdzenie ewentualnych wad konstrukcyjnych. W trakcie ekspertyzy budowlanej kontrolowane są różne aspekty, np. stan fundamentów, ścian nośnych, dachu, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej itp.

Remont starego domu – koszt

Koszt remontu domu zależy od tego, co wykaże ekspertyza. Jeżeli okaże się, że stary budynek jest w przyzwoitym stanie technicznym, remont może okazać się lepszą opcją niż budowa nowego domu. Już na starcie odchodzą koszty początkowe, takie jak zakup nowej działki, czy planu architektonicznego.

Mimo wszystko remont starego domu to złożony proces, który obejmuje prace zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Należy w pierwszej kolejności wymienić dach, okna, drzwi wejściowe oraz odnowić i ocieplić elewację budynku. Warto też pamiętać o sprawdzeniu stanu komina. Następnie można przystąpić do wymiany lub modernizacji poszczególnych instalacji. Prace wykończeniowe, takie jak wymiana podłóg, malowanie, czy tapetowanie należy zostawić na koniec.

Trudno jest jednoznacznie oszacować, ile kosztuje remont domu, ponieważ wiele czynników będzie miało wpływ na ostateczną cenę. Ocenę kosztów utrudniają m.in. zróżnicowany zakres prac budowlanych, oczekiwania inwestora oraz wahające się ceny materiałów. By nie generować dodatkowych kosztów, należy trzymać się planu.

mężczyzna wyburzający scianę

Zalety remontu starego domu

Remont starego domu może mieć wiele zalet. Oto niektóre z nich:

  • uniknięcie biurokracji związanej z budową nowego domu – budowa domu wiąże się z koniecznością zdobycia stosownych zezwoleń i zgód, co często jest czasochłonne i problematyczne, zwłaszcza jeśli chcemy zmienić działkę rolną w budowlaną.
  • szybszy proces – remont zazwyczaj trwa krócej niż budowa domu od fundamentów.
  • wzrost wartości nieruchomości – jeśli jesteś w posiadaniu starej nieruchomości, jej wartość z roku na rok będzie spadać. Generalny remont domu może przynieść korzyści finansowe w przypadku przyszłej sprzedaży, bądź wynajmu nieruchomości.
  • zachowanie specyficznego uroku i wartości kulturowej – stare budynki często mają unikalny urok i historyczne wartości architektoniczne. Remont pozwala na zachowanie tych cech, np. w przypadku dworków.
  • zachowanie wartości sentymentalnej – stare domy rodzinne często mają wartość sentymentalną. Remont pozwala poprawić standardy mieszkalne, bez konieczności wyburzania nieruchomości.

Wady remontu starego domu

Niestety remont starego domu ma również wiele wad. Na co trzeba być gotowym, decydując się na takie przedsięwzięcie?

  • niespodziewane problemy i nieprzewidziane koszty – ekspertyza budowlana jest pomocnym narzędziem, ale nigdy nie daje 100% pewności, że nie napotkamy podczas remontu dodatkowych problemów. Stare budynki mogą skrywać np. pleśń, grzyby, insekty, czy szkodniki, których nie widać na pierwszy rzut oka. Mogą również wystąpić kłopoty z jakością wody, np. w wyniku korozji rur. Naprawa tych problemów może wymagać elastycznego budżetu.
  • przepisy i ograniczenia w przypadku budynków zabytkowych – jeżeli twoja nieruchomość ma wartość historyczną, do przeprowadzenia remontu konieczna jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace muszą być przeprowadzone zgodnie z wytycznymi, co ogranicza zakres zmian, jakie można wprowadzić podczas prac remontowych. Każde odstępstwo od projektu jest traktowane jako samowola i surowo karane.
  • brak efektywności energetycznej – starsze budynki zazwyczaj są mniej energooszczędne, co oznacza wyższe koszty eksploatacji. Poprawa efektywności energetycznej może być kosztowna i czasochłonna.

Budowa domu – czy opłaca się bardziej niż remont starej nieruchomości?

Remont starego domu lub zakup domu do remontu opłaca się wyłącznie wtedy, kiedy jest on w dobrym stanie technicznym. W przeciwnym wypadku koszt inwestycji może okazać się wyższy, niż nam się wydaje. Trzeba wziąć pod uwagę, że budowa nowego domu daje pełną kontrolę nad projektem. Można bez problemu dostosować budynek do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i nowoczesnych standardów. W przypadku starych nieruchomości czasem nawet trudno o zmianę układu pomieszczeń.

Proces budowy nowego domu jest jednak czasochłonnym przedsięwzięciem, co oznacza dłuższy czas oczekiwania na wprowadzenie się do docelowego miejsca zamieszkania niż w przypadku remontu. Ma to swoje konsekwencje finansowe – oprócz opłacania budowy, konieczne jest znalezienie alternatywnego miejsca zakwaterowania, np. stancji, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.

budowa nowego domu

Zalety budowy nowego domu

Budowa nowego domu, według własnego wymarzonego planu ma jednak wiele zalet, które mogą przeważać na korzyść względem remontu starej nieruchomości. Oto niektóre z nich:

  • nowoczesność i wysoki standard – budując nowy dom, masz pełną kontrolę nad projektem i wyglądem budynku. Możesz dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i stylu życia.
  • dowolność wyboru lokalizacji – podczas budowy nowego domu masz możliwość wyboru idealnej lokalizacji, która spełnia Twoje potrzeby pod względem dostępu do pracy, edukacji, komunikacji i innych ważnych czynników.
  • niskie koszty utrzymania – nowy dom nie wymaga remontów ani dużych napraw przez wiele lat. To oznacza niższe koszty utrzymania w porównaniu ze starszymi nieruchomościami.
  • efektywność energetyczna – nowe budynki mogą być projektowane z myślą o efektywności energetycznej. To oznacza niższe rachunki za energię i mniejsze obciążenie dla środowiska.

Koszt budowy domu w 2023 roku

Koszt budowy domu może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, charakter działki, rozmiar, standard wykończenia, materiały budowlane, prace związane z infrastrukturą oraz lokalne przepisy i regulacje. Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów budowy domu w 2023 roku. Ma ono wyłącznie charakter orientacyjny i przybliżony, nie należy traktować go dosłownie, jako ostatecznej ceny projektu.

powierzchnia domu przybliżony koszt inwestycji w złotówkach przybliżony koszt za m² w złotówkach
70 m² 300 tys. 4200
100 m² 400 tys. 4000
150 m² 500-650 tys. 3300-4400
200 m² 600-900 tys. 3000-4500

 

Sprawdź także