kobieta składająca mebel

Wykończenie domu – wszystko, co warto wiedzieć przy budowie

Total
0
Shares

Budowa domu to kosztowne, ale niesamowicie satysfakcjonujące przedsięwzięcie. Ostatnim etapem tego procesu jest wykończenie elewacji domu oraz wnętrz. Dopiero wtedy budynek nadaje się do zamieszkania. Jak zaplanować pracę, aby uniknąć dodatkowych kosztów oraz oszczędzić czas?

W niniejszym artykule dla obiektbudowlany.pl podpowiadamy, jak dobrze zorganizować pracę na budowie, aby wykończenie domu przebiegło sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Dzieląc się doświadczeniem i wieloletnią praktyką udzielimy cennych wskazówek, od czego zacząć. Oszacujemy też przybliżone koszty inwestycji. Zapraszamy do lektury.

docieplanie domu

Koszt wykończenia domu – fakty i mity

Budżet jest pierwszym czynnikiem, który powinniśmy uwzględnić przy wykończeniu domu. Warto założyć sobie pewien margines finansowy, ponieważ koszt wykończenia domu może się różnić w zależności od wielu okoliczności. Oto kilka powodów, które tłumaczą różnorodność cenową:

  • lokalizacja geograficzna – miejsce, w którym stawiamy dom, ma ogromny wpływ na koszty. Przykładowo, wykończenie domu w centrum dużego miasta wojewódzkiego będzie zwykle droższe niż na prowincji. Wynika to przede wszystkim z cennika i dostępności firm budowlanych.
  • standard materiałów – lepsza jakość materiałów często wiąże się z wyższymi kosztami. Decydując się na ekskluzywne materiały czy niestandardowe rozwiązania, można spodziewać się, że ostateczny koszt wykończenia będzie wyższy. Warto także pamiętać, że dom będzie służył nam kilka lub kilkanaście lat, zanim zdecydujemy się na gruntowny remont. Lepiej więc wybierać materiały lepszej jakości i sprawdzonych marek, które nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.
  • zakres prac – jeśli planujesz liczne dodatkowe prace, takie jak zabudowy, meble na zamówienie czy bardziej skomplikowane instalacje, koszty mogą znacząco wzrosnąć.
  • rozmiar i układ domu – oczywiste jest, że większy dom będzie droższy w wykończeniu. Ekipy remontowe zwykle podają stawkę za m2 powierzchni. 
  • stopień zaawansowania prac – jeśli chcesz wdrożyć bardziej zaawansowane i specjalistyczne prace, takie jak instalacje inteligentnego domu, systemy ogrzewania podłogowego czy rozbudowane instalacje elektryczne, to musisz mieć na uwadze nie tylko wydłużenie czasu prac, ale także konieczność zwiększenia budżetu.

Mitem jest więc, że koszty wykończenia domu da się dokładnie przewidzieć. Na podstawie wybranych materiałów i zakresu prac można oszacować budżet, natomiast zawsze istnieje pewien stopień nieprzewidywalności. Ceny materiałów mogą się wahać, a niektóre niespodziewane problemy mogą przysporzyć dodatkowych kosztów. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt wykończenia domu.

Etapy wykończenia domu – organizacja pracy dla większej efektywności

Proces wykończenia domu składa się z wielu etapów, które warto dobrze przemyśleć. Do wszystkich prac należy podejść z rozwagą, by nie dokładać sobie pracy w związku z ewentualnymi poprawkami. Upewnij się, że wybierasz odpowiednią kolejność prac. Na ogół prace instalacyjne powinny być wykonywane przed pracami wykończeniowymi. Poniżej przedstawiamy przykładowe etapy wykończenia domu.

Przygotowanie powierzchni i prace instalacyjne

Należy rozpocząć od przygotowania całej powierzchni budynku. W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszelkie pozostałości po budowie, czyli gruz i śmieci. Następnie przystępuje się do instalacji podstawowych systemów, takich jak elektryka, hydraulika, ogrzewanie i wentylacja. Jeżeli decydujesz się na technologię inteligentnego domu, to także jest czas na położenie przewodów. Wszystkie instalacje powinny być ukryte pod podłogą.

Po tym etapie można przystąpić do  wykonania warstwy izolacyjnej. Najczęściej służy do tego specjalna folia lub papa asfaltowa na lepiku. Potem należy wykonać tak zwaną szlichtę betonową lub tzw. wylewkę. Służą one wyrównaniu nawierzchni i przygotowaniu do dalszych prac, np. układania paneli podłogowych.

Tynkowanie ścian i sufitów

Po wyschnięciu wylewki, w następnej kolejności tynkuje się sufity oraz ściany. Należy zrobić to z należytą dokładnością, aby były równe. Trzeba pamiętać, że tynki gipsowe schną dłużej niż ich cementowo-wapienny zamiennik. Oczywiście na tym etapie prac zakładamy, że wszelkie instalacje w ścianach zostały już wcześniej położone. Po wykonaniu robót mokrych należy zamontować okna i drzwi. Trzeba także zadbać o parapety wewnętrzne.

Czym zająć się, gdy schną mokre warstwy?

Przed przystąpieniem do układania parkietów oraz malowania ścian, trzeba cierpliwie zaczekać, aż wszystkie wcześniejsze warstwy dokładnie wyschną. Żeby nie przedłużać prac, warto zająć się w tym czasie zewnętrzną częścią budynku. Wykończenie elewacji domu oraz ocieplenie budynku to równie pracochłonny proces. Dobrze zaplanowana kolejność wykończenia domu ma znaczenie, jeśli nie chcesz czekać bezczynnie, podczas gdy schną mokre tynki i wylewka.

Prace suche: podwieszane sufity

W ostatnim czasie modnym rozwiązaniem wnętrzarskim jest podwieszany sufit. Montaż podwieszanego sufitu najlepiej przeprowadzać przed przystąpieniem do prac wykończeniowych, takich jak malowanie ścian czy układanie podłóg. Dzięki temu sufit będzie tworzył spójną i estetyczną powierzchnię, a układane warstwy wykończeniowe nie będą zakłócone przez montaż sufitu.

Kładzenie posadzki, płytek ceramicznych, malowanie

Ostatnim etapem na drodze do wykończenia domu jest położenie płytek ceramicznych i paneli, a także malowanie pomieszczeń. Jeśli panele nie są samozamykające, użyj specjalnego kleju do połączeń lub taśm, aby zabezpieczyć panele przed oddzielaniem się. Ułożenie płytek na ścianie wymaga natomiast niezwykłej precyzji, dlatego warto zatrudnić do tego celu glazurnika.

Przed malowaniem ścian należy zabezpieczyć podłogi, ramy okien oraz drzwi folią, aby uniknąć pobrudzeń. Najlepszy efekt uzyskać można, nakładając dwie warstwy farby. Po tym etapie zostają już tylko drobne prace, takie jak: montaż sprzętów AGD i oświetlenia, zamocowanie listew przypodłogowych oraz wbudowanych mebli, takich jak np. szafy wnękowe.

wykańczanie wnętrz

Koszt wykończenia domu ze stanu surowego zamkniętego a stan deweloperski

Wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego i ze stanu deweloperskiego różni się zakresem prac oraz stopniem zaawansowania wykończenia. Stan surowy zamknięty to etap budowy, w którym budynek posiada zabezpieczoną konstrukcję, ma zainstalowane okna, drzwi i dach, natomiast nie ma w żaden sposób wykończonych wnętrz. Budynek nie jest jeszcze zdatny do zamieszkania.

Budynek w stanie deweloperskim posiada już częściowo wykończone wnętrza i poprowadzone wszelkie instalacje. Taki dom jest już prawie gotowy do zamieszkania, ale konieczne będzie jeszcze wykonanie szeregu prac. Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego może obejmować:

  • montaż drzwi wewnętrznych
  • wykończenie łazienki i kuchni, łącznie z montażem armatury i kafelkowaniem
  • położenie podłóg na betonową wylewkę
  • malowanie lub tapetowanie

Wykończenie domu pod klucz – orientacyjny koszt 2023 r.

Nikogo nie powinno zdziwić, że również w tym przypadku koszt wykończenia domu zależy od wielu czynników. Istotne jest, czy zadania wykonujesz sam, czy firma budowlana bierze na siebie odpowiedzialność za realizacje wszystkich prac wykończeniowych. Przejęcie na siebie części obowiązków to doskonały sposób na oszczędność.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy twój budżet wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów, zrób orientacyjny kosztorys. Uwzględnij cenę materiałów oraz zobowiązania względem ekipy remontowej. Według naszych wyliczeń, średni koszt wykończenia domu 100m2 w średnim standardzie to około 90 000 zł. Cena ta nie uwzględnia mebli i wyposażenia pomieszczeń.

Podsumowanie

Staranne planowanie prac oraz dobrze oszacowany budżet są niezwykle istotne, jeżeli zależy nam na sprawnym zakończeniu budowy. Każdy etap – od wyboru jakościowych materiałów, po współpracę z profesjonalistami – ma znaczenie dla ostatecznego efektu. Niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się budowa, troska o szczegóły i wysiłek włożony w wykończenie domu, będą miały realny wpływ na życie codzienne. Warto więc zainwestować czas i pieniądze, by później żyło się komfortowo i wygodnie.

Sprawdź także